Saçtaki Kepek ve Kaşıntı Nasıl Geçer? Saçtaki Kepek ve Kaşıntı Nasıl Geçer?
Saçtaki Kepek ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saçtaki Kepek ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

03.12.21

Kepek birçok insanda olan ve giderilmeye çalışılan bir sorundur. Saçları gereğinden fazla yıkamak ya da çok az yıkamak sonucu kepek oluşabileceği gibi, kimyasal ürünlere fazla maruz kalmak da kepek oluşmasına neden olabilir. Kepek ile kaşıntı da beraberinde gelir. Kaşıdıkça kepek oluşumu artar. Stres ve vitamin eksikliğine göre artabilen veya oluşabilen kepek ve kaşıntıyı önlemek için kişiler kepek şampuanları ve ilaçları kullanabilir, ek olarak doğal yöntemlere başvurabilirler.

Şampuan Kullanımının Önemi

Doğru ve kaliteli şampuanı kullanmak, kepek oluşumunu engellemek için çok önemlidir. Bu nedenle saç yapısına uygun kepek şampuanları tercih edilmelidir. Kepek şampuanları; çinko pirition, selenyum sülfit, kömür katranı gibi maddeler içerebilir. Bu aktiflerin yanında vitamin ve mineral içeren şampuanlar saçın beslenmesini de destekler. Bioxcin kepek şampuanlarıyla saçları besler, ferahlatır ve kepek ile kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur. Bu şampuanlar düzenli olarak kullanıldığında saç yapısı düzelir ve saç derisi beslenir.

Saç Yıkama Şekli ve Kepek Oluşumu

Saçı çok sıcak suyla yıkamak kepek oluşumunu tetikleyen bir etkendir. Fazla sıcak suyla yıkanan saçlar kurur ve kaşınır; bu da kepek oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca saçları çok seyrek yıkamak ve gereğinden fazla yağlanmasına izin vermek de kepek ve kaşıntıya neden olur. Saçlar ılık suyla ve saçın çok fazla yağlanmasına fırsat vermeyecek sıklıkta yıkanmalıdır ve iyice durulanmalıdır. Bunun yanı sıra, saçları çok sık yıkamak da kepek oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden saç yıkama sıklığında dengeyi bulmak önemlidir. Saç diplerine masaj yaparak saç iyice temizlenmeli ve durulanmalıdır. Bu sayede kepek ve kaşıntı oluşumu önlenebilir.