Saç Uzmanı Saç Uzmanı

Saçın Yapısı Nasıldır? Saça Dair Her Şey

25.01.19

Bioxcin Ar-Ge Müdürü Hakan Sevinç, saçın yapısı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor. Saçın yapısından bahsetmemiz gerektiğinde yalnızca saçın yapısından değil, saç köklerinden de bahsetmemiz gerekiyor. Saç teli 3 ana katmandan oluşuyor. Vücudumuzda bulunan 5 milyon kıl folikülünden 1 milyonu kafa bölgesinde yer alıyor. Bu 1 milyon folikülün ise yaklaşık 150 bini saçlı bölgededir. Yaşlandıkça bu foliküllerin sayısı ve kalitesi azalır. Saç teli tek başına anlatılamayacak bir birim yapısıdır. Saç bezleri ve yağ bezleri ile birlikte anlatılması gereklidir. Bu bezler; sabum üretirler ve bu yağlar saçlara parlaklığını verir. Bazı insanların sahip olduğu parlak saçlar, bu bezlerin çalışma potansiyeli ile alakalıdır. Ayrıca saçlarda lipid içeriği bulunur ve saçlar nem içerirler. Özellikle kadınlarda saç sorunları, toplanmama ve saçların dağılması, saçların %6'ya kadar çektiği nem dolayısıyla oluşan sorunlardır.

Saç döngüsü 3 ana evreden oluşuyor. Bunlar; anajen, katejen ve telojen ya da Türkçe tabiriyle büyüme, dinlenme ve dökülme olarak ele alınabilir. Saçta büyüme dönemi ortalama 9 yıl kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde saç maksimum uzunluğa ve olgunluğa ulaşmaktadır. Sonra daha kısa bir dinlenme süresi ve ardından saç dökülmesi fazına geçiş yapılıyor. İnsan ömrü yaklaşık 8 - 9 kez bu saç döngüsünü yaşıyor. Tekrarlanmadığı sürede ortaya çıkan büyük sorunun adı ise saç dökülmesi olarak adlandırılıyor.

Saç dökülmesi; ortalama 100 saçın dökülmesi ve saçın kalitesinde bozukluk oluşması ile tanımlanıyor. Saç tepesinde oluşan açılmalar ya da kritik saç sorunları ile karşılaşıyorsanız (kepek, yaralanma gibi) bir saç dökülmesi probleminiz vardır. Saç dökülmesi nasıl tespit edilir sorusunun cevabına Ar-Ge müdürümüz Hakan Sevinç, elimizdeki teknolojiyi sonuna kadar kullanıp tepe bölgemizi sürekli olarak fotoğraflayabiliriz. Ya da banyo yaptıktan sonra 24 saat saçınıza dokumayıp, 24 saatin sonunda taraktaki saçları saymanızı tavsiye ediyor. Yaklaşık 100 saç teli ve daha fazla dökülme olursa bir saç uzmanı (dermatologa) görünmenizi tavsiye ediyor. Saç döngünüzün sonunda tekrar ilk evreye dönüyorsanız (saçlarınız yeniden çıkıyorsa) herhangi bir problem yoktur.