Uzman Görüşleri Uzman Görüşleri

Termal Suyun Kepek Karşıtı Ürünler İçin Faydaları

12.10.22

Termal Suların Kepek Karşıtı Ürünlerde Kullanılmasının Faydaları. Prof. Dr. Zeki Karagülle termal su içeren kepek karşıtı şampuanları anlatıyor.

Genellikle kaşıntının eşlik ettiği kepeklenme oldukça yaygın (dünya nüfusunun %50’si) bir cilt ve saç sağlığı sorunudur. Nedeni tam olarak bilinmese de hassas saç derisi tipi, aşırı sebum (yağ bezi salgısı) ya da bazı deri hastalıkları (örneğin Sedef Hastalığı, Gül hastalığı gibi) kepeklenmeye yol açabilmektedir. Dolayısıyla kepeklenme oluşmasında rol oynayan saçlı deri sorunlarında etkili kimyasal kompozisyona sahip suların seçilmesi önemlidir. Bu yaklaşımla BİOTA ARGE grubu ile yürüttüğümüz araştırmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Balneoloji Laboratuvarı’mızda bütünsel fizikokimyasal analizleri yapılmış termal sular arasında bir ön inceleme sonrası amaca uygun kimyasal kompozisyonu olanların Tıbbi Balneolojik Değerlendirmeleri tarafımızdan yapılmıştır. Sonuçta değerlendirmeye alınan sular arasında Bolu Göynük suyu özgün kimyasal yapısıyla kepeğe karşı şampuan üretiminde etkili olabilecek doğal termal minerali su olarak ön plana çıkmış ve kepek karşıtı şampuan ürünü geliştirmede kullanılmak üzere seçilmiştir.

Bioxcin Aquathermal Serisi hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizde bulunan ürünleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://bioxcin.com.tr/sac/aqua-thermal