Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Dökülür mü? Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Dökülür mü?
ekilen saçlar dökülür mü

Saç Ekiminde Ekilen Saçlar Dökülür mü?

06.10.20

Her insanın özellikle erkeklerin korkulu rüyası olabilecek saç dökülmesi sorunuyla başa çıkamamış pek çok insan çözümü saç ekimi ile buluyor. Fakat saç ekimi yaptıran veya yaptırmayı düşünen her insanın aklında ortak bir soru belirebiliyor. Ekilen saçlar tekrar dökülür mü? Saç ekim merkezleri tarafından yapılan açıklamalara göre saçsız alan için toplanan saç köklerinin, saç dökülmesine sebebiyet veren DTH hormonuna duyarlı reseptörlerle bağlantılı olmadığı ve bu yüzden çevresel herhangi bir faktör olmadığı sürece ekilen saçların dökülmesi gibi bir sorun yaşanmayacağı belirtiliyor. Erkek tipi kellik olarak bilinen saç dökülmesi sorununda ense bölgesinin daima kalıcı bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Bu kalıcı etkileri nedeniyle donör bölge olarak ense kullanılır ve doğal olarak ekim yapılan bölgede ki saçların genetikleri ense köklerine ait olduğu için bu özelliklerini ekimin yapıldığı bölgede de korurlar.  Fakat bazı istisnai durumlarda ense saçlarında da seyrekleşme yaşanabileceği için ekilen saçların dökülmesi gibi sorunlar yaşayabiliriz. Ancak bu durum kellikle sonuçlanmaz ve bu durum ancak yaşla birlikte kendini gösterir. 

Ekim Sonrasında Saçlarda Dökülme Durumu

Erkek tipi kellik dediğimiz saç dökülmesi modelinde, şakak ve ense bölgesinde bulunan saçlar, başka bir rahatsızlık durumu söz konusu olmadığı sürece, genetik dökülme durumunda dahi güçlerini korurlar. Nakil işlemi sırasında bu dökülmeye dayanıklı olan saçlardan kök hücreler alınır ve dökülmüş bölgeye nakil edilirler. Bundan dolayı yeni ekilen saçların dökülmesi durumu söz konusu olmayacaktır. Ekim işlemi sonrasında belli başlı dökülmeler yaşanabilir ve  birçok hastayı korkutabilir ama bu normal bir durumdur. Bu süreç saç ekim sürecinin normal bir parçasıdır. Saç derisine yapılan cerrahi müdahale sonrasında saç derisinde kısa bir adaptasyon süreci olacaktır. Süreç boyunca kafa derisi eski saçları dökerek yeni ve sağlıklı saçlara yer açar. Saç ekimi sonrası 1 ila 5 hafta arasında oluşabilen bu dökülmeler sebebiyle saç ekim merkezleri, panik içinde gelen hastalara alışkındır. Ekilen saçların dökülmesi çok mümkün olmasa bile saç bakımı elden bırakılmamalıdır. Hem eski saçların dökülmemesi hem de yeni çıkan saçların daha sağlıklı çıkması açısından doktorun önerdiği bakımı uygulamalarını ve daha hassas bakım şampuanlarını kullanmakta fayda vardır. 

Saç Ekimi Sonrası Doğru Bakım Uygulamak

Saç ekiminden sonra iş bitti mi sandınız? Hayır. Serüven aslında daha yeni başlıyor. Saç ekiminden sonra hayal edilen saçlara kavuşmak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken ilk kural beslenme düzenidir. Daha sonrasında ise saç bakımı gelmektedir. Saç ekiminden sonra doktorunuzun verdiği talimatları yerine getirmeyi ihmal etmemenin yanında alınan besinlere de dikkat edilmelidir. Ekilen saçların kökünden sağlıklı beslenmesi, yeni saçların daha sağlıklı ve güçlü uzamasında yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hücre yenilenme hızında artma yaşanacağı için operasyon sonrası iyileşme süresinin kısalmasında önemli bir rol oynayacaktır. Bunların yanı sıra Bioxcin gibi bu konuda daha hassas ve özenli içeriklere sahip şampuan ve saç bakım ürünlerini tercih etmek gerekiyor. Saç ekimi sonrasında Bioxcin kullanmak saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Çünkü saç sağlığına yararlı ve doğal içeriğiyle saçlara ihtiyacı olan bakımı yapmaktadır. Saça doğru bakım uygulandığı ve sağlıklı beslenildiği takdirde yeni çıkan saçların daha güçlü olması mümkündür.  

Saç Ekiminden Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

  • İyi bir doktor tercihi yapılmasına özen gösterilmelidir.
  • Saç dökülme türünün doğru belirlenmesi gerekmektedir.
  • Mevcut saçların dökülmesi devam edebileceği için saç bakım ürünleri ve doktorunuzun tavsiye edeceği bakım şampuanlarını kullanmalısınız.
  • Ekim işlemi sonrasında doktorunuzun belirttiği kurallara uyup, beslenmenize özen göstermelisiniz.
  • Ekim öncesi, saçın dökülme sürecini bitirdiğine emin olunmalıdır.