Uzman Görüşleri Uzman Görüşleri

Bolu Göynük Termal Suyunun Dermatolojik Etkileri

14.10.22

Bolu Göynük Termal Suyunun Dermatolojik Etkileri. Prof. Dr. Zeki Karagülle termal suların dermatolojik etkilerini anlatıyor.

Prof. Dr. Zeki Karagülle insan cilt hücre kültüründe yaptıkları çalışmalarda öncelikle Bolu Göynük Termal Suyu’nun cilt hücre çoğalmasını engellemediği (sitotoksik olmadığı) tam tersine hücre yenilenmesine yol açtığını ortaya koyduklarını anlatıyor. Bunun yanında kepeklenme nedenlerinden biri olan iltihap gelişmesinde rol oynayan sitokinlerin (kimyasal yönlendiricilerin) (TNFα; Tümör Nekrotizan Faktör Alfa ve IL-1α; İnterlökin 1 alfa) ve ayrıca damarlanmayı artırıcı büyüme faktörünün (VEGF; Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü) cilt hücrelerinden salgılanmasını Bolu Göynük Termal suyunun baskıladığını gösterdiklerini söylüyor. Anti-inflamatuar ve anti anjiogenik yöndeki bu bulgular, bu termal suyunun kepeklenme sorunu olan saçlı deri üzerindeki yararlı dermokozmetik etkilerin altında yatan moleküler mekanizmalar üzerine açıklayıcı idi. Bu bulguların doğrulayacak in-vivo (hayvan ve insan) çalışmalara ihtiyaç vardı. Nitekim şampuan üretimi sonrası kepeklenme sorunu olan kişilerde Bolu Göynük Termal Suyu ile üretilen şampuanın kullanıldığı klinik çalışma gösterdi ki geliştirilen şampuan kepeklenme sorununa karşı yaygın kullanılan etken maddesi ketokonazol olan referans şampuan kadar kepeklenmeyi geriletmektedir. Kepeklenme sorununda ortaya konan bu olumlu etkide Bolu Göynük‘ün termomineral suyu kimyasal kompozisyonunun; sodyum, bikarbonat, brom, bor, çinko ve silisyum düzeylerinin ve özel olarak ta kükürt (sülfür) içeriğinin önemli bir rol oynadığını ileri sürebiliriz.

Bioxcin Aquathermal Serisi hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizde bulunan ürünleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://bioxcin.com.tr/sac/aqua-thermal